Ga naar de inhoud

Op donderdag 21 mei, tijdens de Bedrijfsgeneeskundige Dagen 2026, ontving Hans Heijstek de Ramazziniprijs 2026. NVAB-bestuurslid Bart Dollekens reikte de prijs uit. De Ramazziniprijs wordt toegekend aan iemand die zich in bijzondere mate verdienstelijk heeft gemaakt voor het onderwijs in arbeid en gezondheid. Hans reageerde vereerd: “Ik heb nog nooit eerder een prijs ontvangen, maar het opleiden van bedrijfsartsen vind ik al een prijs op zich.”

Toewijding aan opleiding en begeleiding

Hans Heijstek heeft zich volgens de voordracht met grote toewijding ingezet voor de opleiding en begeleiding van artsen in opleiding tot specialist bedrijfsgeneeskunde. Als instituutsopleider bij de NSPOH en als bedrijfsarts bij Zorg van de Zaak (inmiddels Colbe) levert hij een belangrijke bijdrage aan de kwaliteit van het onderwijs en daarmee aan de toekomst van het vak.

Met zijn deskundigheid, betrokkenheid en vermogen om kennis over te dragen weet hij jonge artsen te inspireren, te ondersteunen en uit te dagen in hun professionele ontwikkeling. Daarmee is hij niet alleen een gewaardeerde opleider, maar ook een belangrijke schakel in het borgen van de kwaliteit van de arbeids- en bedrijfsgeneeskunde. Vanuit zijn rol bij de Commissie Beroepsuitoefening en Ethiek droeg hij bij aan het moreel fundament van de bedrijfsarts.

Breed gedragen voordracht

De voordracht voor de Ramazziniprijs kwam tot stand met steun van zijn collega’s bij de NSPOH. Zij benadrukken de belangrijke rol die hij speelt binnen het opleidingsklimaat en de manier waarop hij samen met anderen bijdraagt aan de ontwikkeling van nieuwe generaties bedrijfsartsen.

De impact van goed onderwijs is zichtbaar. Waar het aantal aios bedrijfsgeneeskunde jaren geleden nog beperkt was, is inmiddels sprake van een sterke groei. Opleiders zoals Hans Heijstek leveren daarin een essentiële bijdrage.

“Ik ben zeer, zeer vereerd,” was Hans’ eerste reactie. “Ik moet daarbij zeggen: ik heb nog nooit eerder een prijs ontvangen, maar het opleiden van bedrijfsartsen vind ik al een prijs op zich.” Hans benadrukte het belang van zichtbaarheid voor de bedrijfsarts: “Een bedrijfsarts die zichtbaar is, heeft impact”. Hij gaf aan dan ook erg blij te zijn dat bedrijfsartsen steeds vaker zichtbaar zijn in de media. Hoewel Hans inmiddels met pensioen is, blijft hij nauw betrokken bij de NVAB. Zijn oproep aan alle aanwezigen luidde: “Laten we het thema zichtbaarheid omarmen.” Hij sloot af met de woorden: “Het ga jullie goed – ik draag jullie een warm hart toe.”

Met de toekenning van de Ramazziniprijs 2026 spreekt de NVAB haar waardering uit voor zijn inzet voor het onderwijs en de verdere ontwikkeling van de arbeids- en bedrijfsgeneeskunde.

In 2014 werd de eerste Ramazzini-prijs uitgereikt aan bedrijfsarts Philip Thung. De winnaars daarna waren:

  • 2018 – Paul Smits
  • 2020 – Bart Dollekens
  • 2022 – Jeroen Croes
  • 2024 – Marjolein Bastiaanssen

Wie was Ramazzini?

Bernardino Ramazzini (1633-1714) was met het onderkennen en beschrijven van beroepsgebonden aandoeningen een voorloper op het gebied van onderricht en onderwijs in de arbeids- en bedrijfsgeneeskunde. In 1700 verscheen zijn handboek de “Morbis Artificum Diatriba”, het eerste grote werk over beroepsmatige aandoeningen. Dat ging over de gezondheidsrisico’s van chemicaliën, stof, metalen en andere agentia gebruikt door arbeiders in 52 beroepen.De naar hem genoemde prijs wordt toegekend aan die collega die veel betekent voor de opleiding van toekomstige bedrijfsartsen en het vak met enthousiasme weet uit te dragen.

Ook interessant