Langdurig psychisch verzuim blijft stijgen en werkgevers krijgen er maar geen grip op. Reden voor BNR Zakendoen om NVAB-voorzitter Cindy Vorselman uit te nodigen voor een gesprek over verzuim, preventie en de positie van de bedrijfsarts. We zetten de belangrijkste punten op een rij.

Bedrijfsarts blijft adviseur, ook als de wet verandert
Ze licht toe dat een bedrijfsarts iemand doorgaans maximaal twee jaar begeleidt, in uitzonderingsgevallen een derde jaar. Daarbij benadrukt ze dat we als beroepsgroep een adviserende rol hebben en blijven houden: werkgever en werknemer moeten zelf met dat advies aan de slag en samen tot een oplossing komen. Er is een wet in de maak die het eindoordeel meer bij de bedrijfsarts belegt. Dit helpt volgens haar vooral als werkgevers en werknemers de adviezen ook daadwerkelijk opvolgen, zodat het UWV niet alsnog hetzelfde traject over moet doen.
Basis vaak niet op orde: drie op de tien werkgevers zonder actuele RI&E
Vorselman werkt inmiddels 25 jaar als bedrijfsarts en ziet in die tijd een duidelijke verschuiving: waar verzuim vroeger grofweg voor een derde uit lichamelijke klachten bestond, gaat het nu steeds vaker om psychische klachten. Deze klachten leiden bovendien vaker tot langdurig verzuim, mede door lange wachttijden voor behandeling bij de GGZ. Wat volgens haar aan de basis ontbreekt: drie op de tien werkgevers hebben geen actuele risico-inventarisatie en -evaluatie, terwijl dat wettelijk verplicht is en wat haar betreft het vertrekpunt vormt om risico’s aan te pakken. Ze benadrukt dat de verantwoordelijkheid vervolgens niet bij één partij ligt: een werkgever moet de werkplek en de organisatie van het werk op orde hebben, een werknemer heeft een eigen rol in hoe die met problemen omgaat, en wijzelf kijken als bedrijfsarts naar behandeling en mogelijkheden.
Pleidooi voor preventienota en meer samenwerking
Vorselman pleit voor een nationale preventienota en meer investering in preventie op samenlevingsniveau, mede via het nationaal gezondheidsakkoord waar we als vereniging aan meedoen. Ze is kritisch op het abrupt sluiten van de WIA-poort zonder de instroom elders op te vangen en roept op tot een genuanceerde aanpak. Positief is ze over het coalitieakkoord waar het gaat om investeren in preventie en het herstel van structureel overleg tussen bedrijfsarts en verzekeringsarts, dat nu formeel ontbreekt. Ten slotte constateert ze dat een bedrijfsarts op dit moment zo’n 85% van de tijd besteedt aan verzuimbegeleiding en maar 5 tot 10% aan preventie.
Als NVAB willen we die balans laten verschuiven richting meer preventief werk, onder meer door bepaalde taken via taakherschikking bij andere arboprofessionals te beleggen. Deze koerswijziging staat niet op zichzelf: het sluit direct aan op de nieuwe NVAB-koers, waarin we sociale geneeskunde en bedrijfsgeneeskundig organisatieadvies vooropzetten.
Benieuwd naar het volledige gesprek? Beluister dan het interview met Cindy terug via BNR Zakendoen: